MENÜ
Nigel...egy Angol Cocker Spániel Honlapja
"A kutya az egyetlen a világon, aki jobban szeret téged saját magánál."

Állatorvos kiválasztása:

Először furcsának tűnhet a téma beiktatása. Azonban a spánieled fontos része lesz az Életednek, az elkövetkező 10-12 évben. Kétségtelenül lesz olyan idő, amikor szükséges lesz az állatorvosi szolgálat segítsége. Nagyon szeretett kutyusod ( családtagod) jólétét olyan valakinek a kezére kell bíznia, aki esetleg idegen Neked, és alapvető, hogy vele jó kapcsolatot építs ki még a szükség felmerülése előtt. Az szempontodból az állatorvos olyan valaki legyen, akire számíthatsz, szükség esetén elérhető, és bízol a képességeiben. Fontos, hogy olyan állatorvost találj, akivel beszélni tudsz, és aki veszi a szükséges időt és fáradtságot, hogy alaposan megmagyarázza a dolgokat. Először is keressen fel néhány rendelőt, beszélj velük és nézd meg, hogy működik az állatorvosi szolgálat. Ellenőrizd, van-e időpont megbeszélési rendszerük, mibe kerül a rendelési időn túli hívás és ellátás, és házhoz jön-e, ha ön szükségesnek tartja. Válassz olyan állatorvost, aki bizalmat ébreszt benned, és pontosan tudja, mit várhat tőle, ha szolgáltatásait igénybe veszed. Internetes fórumokon is tájékozódhatsz. Kacsintás

 3256169756_208d5cdcec.jpg

Oltás:

Kölyök  
4 hetes Immunglobulin oltás - nem feltétlenül szükséges
6 hetes Parvovírus elleni oltás + féreghajtás

(Veszélyeztetett területen Kennelköhögés elleni oltás)

10 nap múlva Féreghajtás ismétlése
8 hetes Szopornyica és májgyulladás elleni oltás
10 hetes Parvovírus és koronavírus elleni oltás
12 hetes Szopornyica és koronavírus elleni oltás
3 hónapot betöltött kölyök Kötelező veszettség elleni oltás és féreghajtás
   
6 hónapos Parvovírus és koronavírus elleni oltás
2 hét múlva Szopornyica és májgyulladás elleni oltás
   
9 hónapos Veszettség elleni oltás + féreghajtás
   
12 hónapos Parvovírus és koronavírus elleni oltás
2 hét múlva Szopornyica és májgyulladás elleni oltás
   
Félévente ismételni Féreghajtás
   
Évente ismételni Parvovírus és koronavírus elleni oltás
  Szopornyica és májgyulladás elleni oltás
  Veszettség elleni oltás
  (Veszélyeztetett területen: kennelköhögés elleni oltás)

 

Betegségek:

Diszplázia:

A diszplázia (vagy dysplasia) - görög eredetű - szó rendellenes fejlődést jelent. A diszplázia kifejezést a kutyák mozgásszervi betegségeivel kapcsolatban a csípő, a könyök ill. a vállizület fejlődési rendellenességeire használjuk, amikor az izületeket alkotó csontvégek ill. az azokat borító porcfelületek nem illeszkednek megfelelően egymáshoz. Ebből az „illeszkedési hibából” eredően a későbbiek során részleges izület ficam (subluxáció), porckopások, degeneratív izületi elváltozások (arthrózis) alakulhatnak ki a diszplázia típusától és súlyosságától függően. A diszplázia enyhébb formáinál a kutya akár tünetmentesen is leélheti az életét, súlyosabb  diszplázia estén viszont komoly mozgászavar, állandósult izületi fájdalommal járó sántaság is kialakulhat.

Bővebb információ www.diszplazia.hu oldalon.

 

Tumorok:

A szövetekben keletkező bármely, sejtszaporodás okozta növekedést tumornak, nevezzük. De nem minden tumor rosszindulatú. A meghatározás egyetlen lehetősége a biopszia. A leggyakoribb tumorforma a kutyáknál az emlő tumor. Ezek előfordulási gyakorisága a korral nő, és sok állatorvos javasolja a tenyésztésre nem használt szukák ivartalanítását, mert ez jelentősen csökkenti az emlő tumor esélyeit.

 

Sérvek:

A sérv kifejezés a testszövet vagy egy szerv részének abnormális kidudorodása az azt normálisan tartó testfalon. A spánielnél megfigyelt két legáltalánosabb típusa a köldöksérv és a lágyéksérv.
A
köldöksérv a hason való kitüremkedés, és rendszerint csak egy kis zsíros csomóként jelenik meg a köldökön. Ez egy általános előfordulás és a helyzet gyakran magától megjavul, ahogy a kölyök nő. Az állatorvosok gyakran javasolják az új kölykök tulajdonosainak, hogy a sérveket operáltassák meg mihamarabb, de a "várj, majd meglátod" stratégia gyakran megment a műtéttől. Komoly problémává válhat, ha a bél hossza kijön a nyíláson és kizáródhat, ha a hólyag a kölykező szukánál erős nyomást gyakorol a sérvre. Ha a sérv nagy, a korrekciós műtét az egyetlen lehetőség. Nagy a valószinüsége, hogy a köldöksérv előfordulása genetikai bázisú, de a legtöbb tenyésztőnek az a véleménye, hogy ezt a szuka ügyetlensége okozza a kölyök köldökzsinórjának szüléskori ellátásánál.
A
lágyéksérv a lágyékban kis duzzanatként látható, mikor a kölyök a hátsó lábaira áll. Ennél a sérvnél is általános, hogy a kölykök növekedésével magától bezárul. De ha a sérv nagy, szükséges a korrekciós műtét. Bizonyos, hogy ez öröklődő hiba, és az érintett állatot jobb nem használni tenyésztésre.

 

Rejtett Heréjűség:

Hím kutyáknál, ha a herék nem helyezkednek el rendesen a herezacskóban, rejtett heréjűségről beszélnek - egyoldali, ha mindkét here érintett, és kétoldali, ha csak az egyik van még a hasban. A kölyökkutyáknál a herék általában 12 hetes korukig szállnak le teljesen a zacskóba, bár nem szokatlan, hogy a lágyékcsatornán át visszacsúsznak, és néhány nap múlva ismét megjelennek.
A rejtett heréjűek még termékenyek lehetnek, de öröklődő természete miatt soha ne használd tenyésztésre. Egészségügyi okokból javasolt a kutyák kasztrálása 12 hónapos koruk körül, mert a leszállásra alkalmatlan herék rák okozói lehetnek.

 

Kullancs által terjesztett betegségek:

Az általánosan juhkullancsnak ismert rovar ovális és szürke színű, fél inch hosszúságúra nő. A bőrhöz rögzíti magát fogóival és a vérből táplálkozik. Étkezés után kerek formájúak lesznek, dagadtak és sötétebb színűek. A kullancsot nem szabad feszegetni, rángatni, mert beletörhet, és a szívószája bent marad, ami fertőzést okoz. Régi módszer, egy csöpp terpentin, vagy orvosi szesz, mely kibújásra készteti a kullancsot, azonban nem ajánlatos, mert a parazita nem jut levegőhöz, és fertőzött testnedveit kutyánkba öklendezi. Minden állat-felszerelési boltban, ill. patikában kapható speciális kullancskiszedő csipesz, mellyel a parazita biztonságosan eltávolítható.

A kullancsnak mint parazita állatnak a jelenléte a kutyán, vagy a szúrása és a vérszívás okozta vérmennyiség elvesztése a kutya számára tulajdonképpen teljesen veszélytelen. Ami a kullancsot a kutyák számára veszélyessé teszi, az a különféle vírusoknak és baktériumoknak a bevitele a kutya bőrébe és vérébe, aminek következtében különféle betegségek alakulhatnak ki. A kullancsok által terjesztett és a kutyára veszélyt jelentő fertőző betegségek közül igazán három terjedt el.

Babesia:

A tünetek a kutyán 2-20 nap eltelte után bágyadtsággal és hirtelen jelentkező magas lázzal (40-41°C) mutatkoznak. A betegségnek akut, klasszikus és krónikus lefolyású változatát különbözteti meg az állatgyógyászat.

Tünetek: kezdetben bágyadtság, étvágytalanság, láz, később vérfesték-vizelés, sárgaság, bűzös lehelet, hányás, idegrendszeri tünetek.

Kezelés: A fenti tünetek jelentkezésénél azonnal állatorvoshoz kell fordulni! Több napos várakozás már súlyos következménnyel járhat, gyógykezelés hiányában a kutya egy hét alatt elpusztulhat. Kivételes esetekben azonban előfordulhat öngyógyulás is.

 

Lyme-kór (Borreliosis)

A leggyakrabban megállapított, kullancsok által terjesztett betegség. Fölmérések szerint jelenleg a kullancsok 4-10%-a hordozza a kórokozó baktériumot. A kór a kutya egész szervezetét érintheti.

Tünetek: a vérszívás helyén néhány napot követően kör alakban kialakuló piros, kiszáradt bőrfelület, láz, arcidegbénulás, látás-, hallás-, egyensúlyzavar, ízületi- és izomfájdalom, szívritmuszavar, szőrhullás. A betegség pontos megállapításához vérvizsgálat szükséges.

Kezelés: A fenti tünetek jelentkezésénél azonnal állatorvoshoz kell fordulni! Amennyiben a betegséget sikerül a kezdeti szakaszában felismerni, akkor legalább 6 hetes antibiotikumkúrával eredményesen kezelhető. A későn diagnosztizált esetekben sok esetben halált okozhat.

 

Agyvelő- és agyhártyagyulladás

A kutyáknál ritkán előforduló vírusbetegség. Enyhe lefolyás esetén viszonylag ártalmatlan, azonban ha a vírus megtámadja az állat központi idegrendszerét, akkor bénulást és maradandó agykárosodást okozhat.

Tünetek: láz, hányás, szédülés, bénulás, ízületi- és izomfájdalom.

Kezelés: A fenti tünetek jelentkezésénél azonnal állatorvoshoz kell fordulni! Amennyiben sikerül időben diagnosztizálni a betegséget, akkor antibiotikumos kezelés és physiotherápia kombinációjával kezelhető, de gyakori a gyors és tragikus lefolyás, ami a kutyahalálával végződik.

Ajánlatos a gazdiknak figyelembe venni, hogy az idősebb kutyákra általában a fertőzések sokkal nagyobb veszélyt jelentenek, mint a fiatalokra.



Forrás: Szetter Klub






 

Hírek

  • Nigel Honlapja elindult
    2011-01-16 22:31:10

    Jó böngészést!

Asztali nézet